android-vs-windows-phone

Android czy Windows Phone

Stojąc przed wyborem nowego telefonu nie wiesz czy zdecydować się na System Android czy też na system Windows Phone? wielu użytkowników w zasadzie nie wie czym te systemy się różnią i który będzie lepszy. Określenie który jest lepszy zależy przede wszystkich od gustu jak od tego do czego właściwie chcemy używać telefonu poza dzwonieniem.

 

android-vs-windows-phone

 

 

Zacznijmy od Windows Mobile oraz Windows Phone, ten pierwszy występuje w telefonach w dwóch wersjach Standard oraz Professional. Wersja Standard była przeznaczona do telefonów bez dotykowych ekranów natomiast wersja professjonal dla dotykowych. Windows Phone jest nieco świeższym produktem firmy microsoft, który obecnie jest stosowany w dotykowych telefonach. W wersji Windows phone 6 ; 6,5 było sporo ograniczeń dla użytkowników z polski np były problemy z dostępem do marketplace oraz słownikiem i używaniem polskich znaków od wersji 7.5 te problemy zostały rozwiązane.

 

Od wersji 7.5 system zmienił nieco wygląd na składający się z kafelków czyli live tiles dodatkowo cały system chodzi znacznie bardziej płynnie niż poprzednie wersje dodatkowo dostępna est przeglądarka internet explorer 9 który współpracuje z html 5. Nie chcemy zagłębiać się w szczegóły tworząc mało zrozumiałe podsumowanie systemów w telefonach, ogólnie system windows phone nie każdemu przypadnie do gustu i jeżeli nie planujesz korzystać z wielu aplikacji jak i gier to na pewno ci się spodoba.

 

 wp-7.5

 

System Android jest to system dostarczony przez firmę google, system został oparty na jądrze systemu linux. Podstawową zaleta androida jest dostępność aplikacji jak i gier, które na ten system powstają jak grzyby po deszczu. System Android 1.0 został pierwszy raz wydany w 2008 roku aktualna wersja to Android 4.2 Jelly Bean. Wcześniejsze wersje androida miały sporo wad, które są systematycznie poprawianie dzięki czemu system chodzi coraz szybciej, wersje Androidem Ice Cream Sandwich chodziły znacznie wolniej niż aktualna wersja 4.2 Jelly Bean.

 

Ogólnie interfejs jest bardzo przyjazny dla użytkownika a system składa się z czytelnych ikonek miedzy którymi poruszamy się intuicyjnie, jeżeli chodzi jeszcze o wygląd to nie zagłębiając się w szczegóły ostatnia wersja androida pełna jest różnych animacji i ciekawych przejść między programami dzięki czemu system prezentuje się bardzo ładnie. Jako że artykuł ma być tylko lekkim zarysem obu systemów nie wnikamy w szczegóły obu systemów.

 

Podsumowując: Na system windows phone obecnie jest znacznie mniej dostępnych aplikacji jak i gier, firma microsoft nie śpieszy się także z aktualizacjami systemu. Ilość aplikacji dostępnych w marketplace wynika także  z faktu mniejszej popularności tego systemu. Wielu użytkowników pisało także o problemach z pisaniem sms-ów z polskimi znakami, które system źle zlicza i zamiast 1 smsa potrafi wysłać 3, kolejnym często wymienianym utrudnieniem jest wymóg założenia sobie konta w usłudze Windows Live żebyśmy mogli pobierać aplikacje z market place, teoretycznie w google trzeba mieć konto w gmail aczkolwiek z uwagi na popularność poczty od google wiele osób ją ma więc wystarczy się zalogować jest jeszcze jedna bardzo irytująca wada systemu windows phone ustawianie mp3 jako dzwonka. Otóż nie możemy na dzwonek ustawić piosenki mp3 która jest dłuższa niż 40sekund bądź plik jest większy niż 1MB

 

Jeżeli chodzi o system Android to w przeciwieństwie do windows phone ma wielu fanów którzy tworzą zarówno gry jak i aplikacje jako iż jest to system open source użytkownicy stworzyli dużo własnych usprawnień jak i modyfikacji systemu, zarówno wizualnych zmieniających wygląd jak i usprawniających prace systemu (modyfikacje romu), a sam android chodzi szybciej niż windows phone a jego interfejs wydaje się być bardziej intuicyjny. W porównaniu z windows mobile nie ma problemów z dzwonkami ani smsami a w internecie dostępnych jest znacznie więcej porad dotyczących androida niż widnows phone.

 

telefon z androidem

 

Warto także zwrócić uwagę na możliwość instalacji aplikacji mobilnych.  Jak wspomnieliśmy w przypadku google jest ich naprawdę dużo i można je instalować bez żadnych przeszkód pobierając je zarówno z google play jak i innych stron internetowych, w przypadku systemu windows mobile sprawa jest nieco komplikowana i nie ma możliwości instalacji aplikacji bez odblokowania telefonu czyli łamania zabezpieczeń przez co w przypadku nowego telefonu utracimy gwarancjeNaszym zdaniem system android sprawdza się znacznie lepiej zarówno na tabletach jak i telefonach choćby ze względu na częstsze aktualizacje i lepsza dostępność różnych aplikacji. Przeczytaj także nasz artykuł: Android czy iOS

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa