Co to jest kernel

Jest to ciąg dalszy wyjaśniania pojęć dotyczących systemu Android. Ty razem odpowiemy na pytanie co to jest kernel android i co właściwie nam daje.

 

kernel-embiznes

 

Jeżeli interesujesz się wprowadzaniem modyfikacji do systemu, bądź po prostu chciałeś coś zmienić i często przeglądając forum można się natknąć na pojęcia typu kernel bądź pojęcia typu custom ROM-y.

Kernel jest to jądra systemu android czyli jego podstawa odpowiedzialna za kontrole smarftona oraz procesy wykonywane przez system. Kernel odpowiada za prawidłowe działania wszystkich funkcji w telefonie jak choćby sterowanie szybkością procesora czy też odpowiednia synchronizacja digitizera (ekranu dotykowego) z funkcjami  systemu, czyli można powiedzieć że synchronizuje prace hardware (sprzętu) z software (oprogramowaniem).

 

Co daje zmiana Kernela?
Jak pisaliśmy wcześniej kernel odpowiada za kontrole całego urządzenia, a modyfikując kernel możemy między innymi zwiększyć bądź zmniejszyć szybkość procesora bądź przydzielić mu inny priorytet przy pracy z aplikacjami itd. Odpowiednią modyfikacja kernela potrafi z urządzenia wycisnąć znacznie więcej niż domyślnie oferuje producent. Niektóre kernele oferują na przykład wydajniejszą prace telefonu przy mniejszym zużyciu baterii. Najczęściej dana wersja kernela oferuje konkretne modyfikacje np oszczędność baterii a inna z kolei maksymalne osiągi telefonu.

 

Kernel Android
Kernele dodatkowo są pisane pod konkretne modele telefonów np w celu zwiększenia szybkości z 1Ghz do 1.2Ghz i zastosowanie takiego kernela na słabszym smartfonie może go uszkodzić.

 

ustawienia-procesora

 

W przypadku Samsunga Galaxy S2 są kernele zwiększające szybkość min. Speedmod k1-t41
Speedmod k1-t40 ; Speedmod k1-t39 bądz Ninphetamine 2.1.3 Ninphetamine 2.1.2 Ninphetamine 2.1.1 bądz RAGEmod v1.1b-U1
RAGEmod v1.1a-U1 RAGEmod v1.1-U1 bądz Abyss Kernel 1.7 Abyss ; Kernel 1.6 Abyss Kernel 1.5 ; SuperPower KI3 update8 SuperPower KI3 update7 SuperPower KI3 update5

Wymieniliśmy tylko kilka z nich pisanych przez różnych użytkowników, oczywiście dostępnych jest ich znacznie więcej.