Drugi laptop do pracy? Wybierz model poręczny i lekki
Większości pracowników na co dzień wystarcza tylko jeden komputer. Może to być model stacjonarny lub albo solidny notebook o dobrych parametrach. Jeśli jednak często pracujesz poza biurem, przyda Ci się lekki dodatkowy laptop, który zabierzesz ze sobą np. wyjeżdżając do klienta.
Mobilny laptop do pracy – najważniejsze cechy
Potrzebujesz laptopa, którego wygodnie i komfortowo zabierzesz w delegację czy na spotkanie z klientem? A może zdarza Ci się przed pójściem do biura przysiąść w kawiarni, by przy filiżance kawy odpisać na maile? W tym celu nie musisz nosić ze sobą swojego pełnowymiarowego notebooka (a tym bardziej komputera stacjonarnego!). Gabaryty i spora waga sprzętu sprawią, że korzystanie z niego poza biurem jest uciążliwe.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego, mobilnego notebooka do powyższych zastosowań. Czym powinien się wyróżniać? Drugi laptop do pracy musi być:
- mały – nieduży notebook zmieści się w torbie na ramię, plecaku lub poręcznym etui. Nie musisz nosić go w dodatkowej, specjalnej torbie na laptopa;
- lekki – na rynku można nawet znaleźć laptopy, których waga nie przekracza 1 kilograma. Urządzenia te możesz mieć przy sobie zawsze, gdy ich potrzebujesz;
- z dostępem do sieci – najlepiej, jeśli oprócz interfejsu Wi-Fi laptop był wyposażony w modem LTE na kartę SIM. Dzięki temu będziesz odbierać wiadomości i przeglądać Internet także wtedy, gdy nie znajdujesz się w zasięgu sieci bezprzewodowej;
- o wydajnej baterii – małe laptopy mają zwykle pojemny akumulator, który pozwala na pracę bez ładowania nawet przez kilkanaście godzin. Przydaje się to szczególnie w miejscach, gdzie nie masz dostępu do gniazdka, np. w części kawiarni czy w aucie;
- ze skonfigurowaną chmurą – pracując na co dzień na dwóch komputerach, przydatne w pracy pliki warto trzymać w chmurze. Pozwoli to na swobodny dostęp do danych z obu urządzeń.
Mini-laptop, czyli na co pozwala 11-calowy notebook
Jeżeli zależy Ci na bardzo kompaktowym sprzęcie do pracy, w sprzedaży możesz znaleźć modele nawet o przekątnej 11” – więcej na ich temat dowiesz się z tego artykułu o mini laptopach. Swoimi wymiarami przypominają one bardziej tablet niż pełnowymiarowy komputer – jednak poza zmniejszonymi gabarytami nie odbiegają niczym od wielu dobrych notebooków. Oczywiście, tak mały laptop nie nada się do obsługi zaawansowanych programów, ale spokojnie posłuży Ci do sprawdzania poczty elektronicznej, pracy w edytorze tekstu czy prowadzenia wideorozmów ze współpracownikami.
A może ultrabook? Zalety supercienkich laptopów
Główną wadą miniaturowych laptopów jest nieduży ekran, przez który praca na nich nie jest najwygodniejsza. Z 11-calowego laptopa niewiele pożytku będzie miał grafik komputerowy czy architektka, chyba że za pomocą kabla HDMI podłączą go do zewnętrznego monitora. Alternatywą jest zakup ultrabooka, czyli takiego laptopa, który bardzo niewiele waży dzięki cienkiej obudowie wykonanej z wytrzymałych, ale lekkich materiałów. Taki model można wykorzystać jako lekki, uniwersalny notebook do pracy, ponieważ jest zwykle wyposażony w najwyższej klasy podzespoły.