Wyposażenie biura dla każdego

Nie ma dwóch identycznych stanowisk pracy. Nawet w korporacjach, gdzie kilkuset pracowników wykonuje swoje obowiązki przy takich samych biurkach, można zaobserwować, że każdy stara się dopasować miejsce pracy do swoich potrzeb i preferencji.

Każdy pracownik ma swoje preferencje dotyczące wysokości siedziska, pozycji zajmowanej przy biurku, odległości monitora od twarzy oraz ułożenia poszczególnych przedmiotów. Powinnością pracodawcy, niezależnie od wielkości oraz profilu działalności, jest stworzenie komfortowych warunków pracy.

Elastyczność się opłaca

Najważniejsza jest kwestia stanowisk pracy, które dają pracownikowi spore możliwości dostosowania pozycji oraz układu przedmiotów do wykonywanych czynności oraz potrzeb. Przykładem rozwiązania, które stało się standardem np. w krajach skandynawskich, są miejsca pracy umożliwiające pracę siedząco-stojącą.

Są to zarówno systemy nadstawek na „stacjonarne” blaty, jak i biurka z manualną bądź elektryczną regulacją wysokości blatu. W biurkach elektrycznych podniesienie blatu, jak możemy zaobserwować na filmie demonstracyjnym, odbywa się za pomocą przycisku znajdującego się z boku. Napęd elektryczny ma wystarczającą moc do szybkiego oraz równomiernego podniesienia biurka do dowolnej, pożądanej wysokości.

Jak wskazują wyniki analiz oraz opinie ekspertów za pracą w pozycji stojącej przemawia wiele czynników. Po pierwsze aspekt zdrowotny. W 2015 roku Public Health England (agencja egzekucyjna Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii) opublikowała na łamach British Journal of Sport Medicinie rezultaty badania przeprowadzonego wspólnie z firmą Active Working Community Interest Company.

Badanie dotyczyło wpływu pracy siedzącej na organizm. Okazało się, że długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej jest nie tylko szkodliwe dla kręgosłupa oraz układu krążenia, lecz także zwiększa ryzyko chorób serca, a nawet prawdopodobieństwo zachorowania na raka czy cukrzycę.

Wstać od biurka

Autorzy analizy stwierdzili, że aby zniwelować negatywne skutki długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej, pracownicy powinni dążyć do spędzania w ciągu dnia pracy od 2 do 4 godzin w pozycji stojącej oraz np. spacerując. Aby możliwe było osiągnięcie tego celu, naukowcy zalecili rezygnację ze stanowisk pracy wyłącznie siedzącej oraz częstsze okresy krótkiej aktywności w trakcie pracy np. spacer lub lekkie ćwiczenia.

Eksperci z firmy AJ Produkty, która od kilkudziesięciu lat zajmuje się opracowaniem ergonomicznych rozwiązań biurowych twierdzą, że pracodawcy oraz pracownicy i osoby samozatrudnione są coraz bardziej świadomi tego, że siedzący tryb pracy negatywnie odbija się na wynikach pracy.

Projektanci przypominają, że podobne poglądy płyną zza oceanu, z największych amerykańskich ośrodków badawczych, takich jak Uniwersytet Harvarda, Indiany, Michigan, Missouri, Karoliny Północnej, oraz czołowych organizacji: American Society of Cancer lub Toronto Rehabilitation Institute.

Zakup biurka do pracy siedząco-stojącej wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem, jeśli pracodawcy zależy na zapewnieniu wysokiego komfortu pracy. Przy takim stanowisku to pracownik decyduje, kiedy oraz na jak długo chce wstać z krzesła. Jednocześnie środowisko lekarskie nie od dziś nawołuje do jak najczęstszego odchodzenia od biurka, aby m.in odciążyć kręgosłup, mięśnie pleców i karku. Decydują o tym również względy praktyczne: wiele czynności lepiej będziemy wykonywać w pozycji stojącej. Zwróćmy też uwagę na aspekt estetyczny, czyli nowoczesny design i możliwość niemal dowolnej modyfikacji stanowiska.