Praca na Etacie

Czy wiesz że większość ludzi czynnych zawodowo w wieku do 65 lat wybiera jako formę zarabiania pieniędzy pracę na etacie która jest według nich najbezpieczniejszą i najlepszą formą zarabiania. Czy rzeczywiście się opłaca całe życie pracować dla kogoś jednocześnie nie martwiąc się o składki, odprowadzanie podatków i wszystkie sprawy związane z prowadzeniem własnej działalności?

etat czy fłasna firma

Pytanie które spędza sen z powiek wielu osobą to czy Praca na etacie, czy też wybrać własną firmę?

 

 

Praca na etacie u kogoś oczywiście ma swoje plusy cechuje się ona tym, iż musimy poświęcić 8 godzin dziennie swojego czasu a często wręcz więcej, za co nasz pracodawca (szef) wypłaci nam pensję, z której niestety odejmie nam wszystkie niepotrzebne czy też potrzebne składki emerytalne, zdrowotne oraz odprowadził za nas podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje do 26 dni urlopu w ciągu roku, plus jakieś zwolnienia lekarskie jeżeli takie się przydarzą na podczas choroby. Niektórzy ludzie uważają że jest to dużo lepsze o prowadzenia własnej firmy ponieważ o nic się tak naprawdę nie musimy martwić, czyli idziemy na 8 godzin do pracy  i nie martwimy się o pilnowanie oraz poświęcanie większej ilości czasu próbując ogarnąć wszystkie sprawy we własnej firmie.

 

Dość często się zdarza iż w początkowych latach poprowadzenia własnej działalności musimy spędzać dziennie nawet po 15 godzin, ponieważ chcąc zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na rozwój firmy praktycznie wszystko robimy sami, niestety czego efektem jest brak czasu dla rodziny, bądź czasu na odpoczynek.

 

Własna działalność i praca na etacie

Jets jedno stwierdzenie, które zawsze pada przy tego typu artykułach, że przy własnej firmie bynajmniej na początku będziesz pracował dłużej niż 8 godzi na etacie. I to jest prawda, zazwyczaj bierze się to z tąd że na etacie po 8godzinach nic więcej cie nie interesuje i nie licząc możliwość brania nadgodzin, dzięki którym możesz nieco więcej zarobić, poza pracą jest to twój czas. A we własnej firmie? Cóż teoretycznie im dłużej i ciężej pracujesz tym więcej możesz zarobić. Zwłaszcza na początku chcąc zaoszczędzić jak najwięcej nie zatrudniasz od razu sztabu ludzi i starasz się wszystko robić sam, a to niestety „kosztuje” sporo twojego czasu.

Prawdopodobnie zaledwie jedna na osiem a nawet dziesięć osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności firmy zamiast pracy na etacie na rzecz kogoś innego. Prowadząc własną firmę samodzielnie musimy opłacać składki na ubezpieczenie do ZUSu oraz rozliczać się z Urzędem Skarbowym oczywiście może to zrobić za nas księgowy aczkolwiek niesie to ze sobą dodatkowe koszty. Własna firma to niestety dość często nielimitowany czas pracy w ciągu dnia,  w praktyce często pracujemy we własnej firmie dużo więcej, w porównaniu z ludźmi na etacie. Aczkolwiek z drugiej strony może mieć tak długo urlop jaki chcemy, o ile oczywiście firma to wytrzyma,  w praktyce zazwyczaj bierzemy go dużo mniej niż ludzie na etacie. Jako jednoosobowa firma jeżeli nie pracujemy to oczywiście nie zarabiamy i nikt nam nie zapłaci nam za czas spędzony na urlopie bądź choroby nie licząc drobnej sumy z ZUS-u. Teoretycznie mamy spore możliwości zarabiania dodatkowych pieniędzy i często zarobimy więcej niż niż ludzie etatach gdyż im więcej pracujemy na własny rachunek tym więcej możemy zyskać – zarobić  dla siebie. Dodatkowo możemy zarabiać każdego dnia, nie musimy czekać aż miesiąc na kolejną wypłatę oczywiście są wyjątki zależnie od pracy którą wykonujemy.

 

 

Pierwsze co rzuca się w oczy przy pracy dla kogoś to, bezpieczeństwo otrzymywania comiesięcznej pensji aczkolwiek nie generuje dla nas większych pieniędzy niże te które mamy ustalone w umowie, zwłaszcza osoby, które mają problemy ze zdrowiem czy na przykład kobiet w ciąży. Niestety praca na etacie to znaczne ograniczenia dla nas czasowe jak i zarobkowe, pewną cześć dnia musimy poświęcać pracodawcy. Warto pamiętać że premią za ryzyko, które ponosimy za prowadzenie własnej firmy mogą być znacznie wyższe zarobki oraz co najważniejsze wolność którą każdy z nas chciałby mieć. Będąc przedsiębiorcą dążymy do niezależności finansowej czyli do tego aby osiągnąć pasywny zysk jednoczenie posiadając czas wolny. Dodatkowo własna firma jest najkrótsza możliwa drogą oczywiście poza wygrana w lotto do zostania osobą bogatszą.

 

Prowadzenie własnej firmy
Największa liczba osób staje się osobami bogatymi dzięki prowadzeniu własnej działalności. Osoby pracujące u kogoś na etacie mają niestety trochę gorzej, ponieważ, jest duża konkurencja wśród poszukujących dobrej pracy, a  pyzatym największe pieniądze zarabiają menadżerowie i szefostwo. Poza tym bezpieczeństwo bycia na etacie jest niestety tylko teoretyczne jest wręcz iluzją, dlatego że jeżeli nie jesteś lepszy od innych zatrudnionych pracowników możesz zostać bez większych powodów zwolnionym a co za tym idzie pozbawionym środków do utrzymania siebie i rodziny.

Ponieważ studenci którzy kończą studia wyższe marzą zazwyczaj tylko o tym, aby znaleźć jakąś dobrą pracę niekoniecznie związaną z kierunkiem studiów na których byli. Przykłady te dotyczą zazwyczaj jednak praktycznie każdego kto pracuje na etacie. Przyjmijmy , że pewien absolwent pracujący na etacie otrzymuje ok. 4 000zł brutto.

Do ręki otrzyma netto około 3 156,72 zł, czyli mniej więcej 71% tego co sobie wypracował.  Ale patrząc na to z punktu  pracodawcy to na pracownika musi on wydać  4 000 zł, aczkolwiek 4 554,40 zł, dlatego że składka na ZUS obciąża nie tylko samego pracownika,  niestety cześć musi dołożyć także pracodawca.

 

Praca na etacie i działalność gospodarcza
Teoretycznie przedsiębiorca otrzymuje do ręki 100% tego co wypracował, potem opłaca z tych pieniędzy składki na ZUS oraz podatek dochodowy. Robert Kiyosaki autor kilku książek min. książki ?Bogaty ojciec, biedny ojciec?  przytacza słowa  ?Najpierw płać sobie.?.  Dlatego zarówno pracownik,  oraz przedsiębiorca mają stałe koszty. Teoretycznie przedsiębiorca ma szanse zniwelować części z ponoszonych kosztów, które może wpisać jako koszty prowadzenia swojej działalności  dzięki czemu może nieco  zmniejszyć podatki, które będzie musiał zapłacić.

Jest dodatkowy argument za prowadzeniem własnej firmy  otóż, jeżeli firma dobrze prosperuje to możemy zatrudniać dodatkowych pracowników, którzy na będą na nas pracować, dzięki czemu nasz teoretyczny dochód może się znacznie zwiększyć, oczywiście żebyśmy mogli sobie pozwolić na taki luksus musimy wcześniej osiągnąć stabilny etap w firmie w którym koszt utrzymania pracownik będzie mniejszy niż dochód, który dzięki temu osiągniemy.

 

 

Prowadzenie własnej firmy niestety jest dobrym wyjściem dla każdego i oczywiście ma też swoje minusy oraz niekoniecznie musi się udać a porażka może nas wiele kosztować, ale próbując robić to samo co  inni niestety otrzymujesz to samo co inni, czyli niewiele i raczej nie masz szans na wyjście przed szereg. Należy także pamiętać że prowadzenie własnej firmy wymaga także małej zmiany sposobu postrzegania oraz myślenia. Dlatego podejmując ryzyko otwierasz przed sobą szanse na otrzymywanie znacznie więcej niż inni.