Nokia 808 z aparatem 41Mpx

Od niedawna na runku nowości telefonicznych oferowanych przez operatorów sieci gsm, możemy zaobserwować nowy produkt Nokii. Otóż fiński producent chcąc zwrócić na siebie uwagę i nie chcąc pozostawać w cieniu innych marek takich jak Samsung czy iPhone, które ostatnio odebrały Noki znaczną cześć rynku, postanowił zaskoczyć nas nowym modelem Nokii 808 PureView z aparatem fotograficznym o niespotykanej rozdzielczości aż 41 Mega Pikseli.

 

nokia-808 z aparatem

 

Co nowego posiada ten oto telefon, otóż może eis on pochwalić 41 megapikselowa matrycą i 4-calowym wyświetlaczem AMOLED (z technologią ClearBlack). Możemy także spokojnie powiedzieć ze nokia ta może zastąpić dobry aparat którym zrobimy spore zdjęcie ,przy czym spore oznacza nawet 38 megapikseli. Tak właśnie 41 megapikseli to chyba największe zdjęcie jakie zrobimy przy pomocy naszego telefonu ale nie oznacza to ze mniejsze będą gorsze, będą tak samo dobrej jakości jak i te duże. A teraz kilka słów na temat samego telefonu, bo przecież nokia 808 PureView to nie tylko dobry aparat.

 

Wymieńmy kilka ważniejszych parametrów:

– Procesor ARM 11 o taktowaniu 1,3GHz

– 4′ calowy wyświetlacz z podświetleniem typu AMOLED o rozdzielczości 360×640

16GB pamięci wewnętrznej

512MB pamięci RAM oraz 1GB ROM

– USB On-The-Go

– Gniazdo HDMI

– WiFi

– GPS

 

nokia-808 i video 1080p

 

Nokia 808 PureView swoim wyglądem przypomina nam swoich starszych poprzedników i przez to sprawia wygląd dość ciężkiego, ale na szczęście nie jest. telefon nie jest zbyt ciężki zaledwie 169 gram. Obudowa telefonu także nie sprawia wrażenia nad wyraz solidnej, ale wystarczy potrzymać Nokie chwile w dłoni przyjrzeć się dokładnie i od razu dostrzegamy różnice. Jako ciekawostkę warto dodać że zastosowany w telefonie aparat ma możliwość wykonywania zdjęć poklatkowych (nawet do 1500 szt.) Działa dość szybko pomimo faktu że operuje na mega dużych plikach graficznych. Na koniec żeby nie było tak idealnie, telefon posiada także dwie wady pierwszy to system Symbian Belle który nie ma aż tylu zwolenników co rozsławiony już Android, a drugi to jego cena. W symbianie BElle możemy korzystać ze sklepu Ovi który w porównaniu z innymi sklepami ma dość ubogą ofertę.

 

Jeżeli chodzi o jakości nagrywanych filmów video to jest naprawdę nieźle, mamy możliwość nagrywania w Full HD 1080p. Nagrywane filmy są w sysokiej jakości a zarazem bardzo ostre jak na video z telefonu. Cena 450 euro to dość sporo jak na telefon z tak mala oferta aplikacji ale ponieważ technologia idzie dość szybko do przodu, sądzę ze Nokia zaskoczy nas niedługo czymś nowym z równie dobrym aparatem.

 

Tak więc na dzień dzisiejszy matryca o rozdzielczości 41Mpx jest typowym zabiegiem marketingowym, który ma przyciągnąć uwagę kupujących na telefon a prawda jest taka że poza znacznie większym rozmiarem zdjęcia wcale nie otrzymujemy znacznej poprawy jakości wykonywanych fotografii, a więc czy warto? Jest to indywidualna sprawa na pewno telefon wyróżnia się z „tłumu” co już daje mu duży plus. Telefon posiada zaledwie 520MB pamięci ram co przy telefonach konkrecji i coraz większej liczbie aplikacji jak i gier wydaje się być naprawdę mało. Przy otwartych kilku kartach w przeglądarce mini opera telefon pokazywał komunikat o małej ilości pamięci ram i prosił o wyłączenie niektórych aplikacji cóż…. Jest jedno ale dla potencjalnych klientów, to system nokii, który jest daleki od znakomitych usprawnień wykorzystanych w androidzie, jedni lubią symbiana drudzy wzbraniają się przed nim za wszelką cenę. Aczkolwiek w dobie popularności androida, jednak mógłby on zagościć na pokładzie Nokii 808 dzięki czemu telefon zyskał by znacznie więcej fanów.