Nokia N8

Nokia N8 jest jednym z czołowych produktów firmy Nokia, poddaliśmy testom N8.

 

telefon-nokia-n8

 

 

Pierwsze co się żuca w oczy patrząc na Nokie N8 jest to obudowa o ciekawym desgnie. Właściwie jest ona jednym lepiej wykonanych telefonów komórkowych.

Obudowa telefonu wykonana jest z dużą starannością i wydaje się być napradę solidna, bez obawy że telefon wysunie się z dłoni. Pierwszą wadą, która rzuca cię w oczy jest wyświetlacz o przekątnej, 3,5″ co niestety po zabawach Samsungiem Galaxy S II wydaje się bardzo małym „ekranikiem”, niemniej jednak wyświetlacz jest niesłychanie przejrzysty, doskonale odwzorowuje kolory. Klawiatura w N8 jest pionowa typu QWERT-y , która pojawiła w N8 po przeprowadzeniu aktualizacji na Symbian ANNA,  soft generuje znacznie mniej błędów co jet sporo zaletą.

 

nokia-n8-przod

 

Nokia N8 została wyposażona w procesor ARM11 680 MHz a także wyświetlacz amoled oraz pojemnościowy ekran dotykowy co zwiększa precyzje przy pracy z tym telefonem do tego aparat fotograficzny 12 Megapixels z optyką Carl Zeiss a także lampą doświetlająca Xenon i możliwością nagrywania video 720p video

 

To co zasługuje na pochwalę to umiejscowienie slotu Kart SIM oraz kart SD które dostępne są bez zdejmowania klapki baterii a w niektórych modelach wręcz trzeba było wyłączyć telefon ,w N8 mamy gniazdo kart pod osobnymi klapkami, dzięki czemu nie ma potrzeby wcześniejszego wyłączania telefonu podczas zmiany karty pamięci itd.  Telefon został wyposażony w 256 MB pamięci SDRAM oraz 512 MB wewnętrznej pamięci NAND, którą możemy rozszerzyć do 16GB używając kart pamięci. Bardzo dobra czułość anteny gsm, dającej mocny oraz stabilny sygnał w miejscach w których inne telefony sobie gorzej radziły.

 

Warto zwrucić uwagę że tam gdzie nasza Nokia widzi  większość sieci, modele takie jak Samsung Galaxy czy też Samsung Wave z trudnością łapią jedną sieć, która ma najmocnieszy sygmnał. Następnym plusem dla Nokii N8 jest naprawdę dobry GPS. tak zwanego Fix-a w ciągu kilku a czasem nawet kilkunastu sekund, nie ma problemu z brakiem sygnału nawet co jest miłym zaskoczeniem w pomieszczeniach co niestety dla Samsunga Galaxy S2 jest czymś nieosiągalnym, aczkolwiek nie ma co oczekiwać dobrego sygnału np. w domu w końcu po co komu GPS w domu?.

 

N8 dostępna jest w kilku kolorach, niebieskim, szarym oraz czarnym, pomarańmczowym. N8 w kolorze Czarnym oraz srebrnym zostały przypisane biznesmeno. Jeżeli chodzi o Wady to niestety w telefonie czasem odnośimy wrażenie że brakuje mocy procesora gdy zaczniemy uruchamiać kilka aplikaci. Poruszanie się po menu nie jest tak błyskawiczne jak w modelu GS2 Samsunga, czy też w modelu  Wave.

 

Wyświetlacz w modelu N8 jest w technologi AMOLED i pracuje w rozdzielczości 640 × 360 (nHD) 3.5″. Do dyspozycji mamy Ekran Pojemnościowy co zwiększa precyzje każdego dotyku. Jeżeli chodzi o wyświetlacz lcd to jest on naprawdę bardzo jasny, a dodatkowo naprawdę czytelny i ostry nawet w świetle słonecznym co jest dużym plusem dla nokii. Matryc sprawia wrażenie nieco lepszej od tej z modeli Samsunga.  Dzięki temu wyświetlaczowi oraz dotykowi jest to doskonały telefon do codziennej pracy. 

 

Klawiatura w N8

Po aktualizacji do wersji ANNA mamy dostępną pionową klawioaturę qwerty . Natomiast klawiatura pozioma zawiera polskie znaki , aczkolwiek prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem jest funkcja jak w Samsungach – ą, ź czy ó otrzymujemy po kilkusekundowym przytrzymaniu  podstawowowej litery, a co za tym idzie – jak w angielskiej klawiaturze – jest tylko 10 klawiszy . Przydatna jest natomiast strzałka kursora w przód oraz tył.

 

System operacyjny oraz Menu

Jeżeli potrzebujesz zaawansowanego  telefonu w przystępnej cenie z dobrą nawigacją powinien być zadowolony z Nokii N8, natomiast jeżeli ktoś szuka super telefonu z wydajnym mobilnym procesorem graficznym do grania w gry  oraz częstej instalacji różnych aplikacji które są bardziej lub mniej potrzebnw może się nieco rozczarować, dlatego radzimy takim osobom poszukać innego telefou.  SYstem Symbian jest dość specyficzny  ciągle wyświetla alert z pytaniem „czy TAK”, traktuje użytkownika jak małe dziecko, i jeszcze raz zatwierdz żebyśmy mieli pewność że jesteś świadomy wyboru:). Niemniej jednak to co jednych irytuje, tym mniej doświadczonym pomaga i czasem zapewne pomaga uniknąć wykasowania porządanej treści, pliku itd. W Nokiach od zawsze wszystko (menu) było jasne oraz wręcz intuicyjne. Często jeżeli nasz smartfon jest poza zasięgiem wcześniej zdefiniowanej sieci internetowej Wi-fi, wtedy automatycznie przełączy się na tryb pracy w 3G, co w pewnych sytuacjachniestety może doprwadzić do powstania bardzo dużego rachunku. Nokia N8 umoż­li­wia nam połączenie się z Internetem będąc w zasięgu innej sieci Wi-Fi, telefon pyta nas o metodę połączenia , naszczęscie jeżeli nie wyrazimy chęci zmiany  telefon nie nawiąże połączenia z siecią  3G i nie będziemy narażeni na kosmiczny rachunek.

 

gniazdo-micro-n8

 

Czas pracy baterii jest jak na tak mulimedjalnego smartfona naprawdę dobra. Dla normalnej eksploatacji, więcej telefonowania niż internetu – czas pracy do trzech dni jest jak najbardziej osiągalny bez  problemu, poruwnując ten wynok do innych modeli LG czy też tego typu telefonów Samsunga jest wynikiem naprawdę dobrym, aczkolwiek należy zauważyć iż modele samsunga mają troche większe  wyświetlacze. Większe, a co za tym idzie bardziej prądożerne.

 

Multimedia – na pokładzie N8i, mamy choćby wyjście HDMI oraz możliwość nagrywania video w HD co powinno zadowolić największych fnów nagrywania w wysokich rozdzielczościach. Odtwarzacz MP3 nie zachwyuca niczym szczególnym, jedną z większych wad jest mieszanie wgranej przez nas muzyki z wszelkimi dźwiękami systemowymi telefonu, sms, nadchodzących połaczsń, bywa to naprawdę irytujące.

 

Jeżeli chodzi o przeglądanie stron internetowych to zdecydowanie lepiej jest skorzystać z opery w wersji mobilnej, standardowa przeglądarka mimo iżjest stworzona do przeglądania stron, czasami wydaję się być stworzona do innych celów

 

 tyl-nokia-n8

 

FOTOw N9 – Opis możliwości aparatu w tym modelu zasługuje na oddziellny opis ponieważ,  12 mpx  aparat zadowoli wielu, zdjęcia w tej rozdzielczości jak na aparat z telefonu potrafią zachwycić. Soczewki obiektywu ze szkła 2.8 Carl Zeiss do tego ksenonowe podświetlenie ( lampa błyskowa). Jeżeli użytkownik wie jak dostosować kilka parametrów takich jak, kontrast czy też ekspozycję -uzyska zdjęcia naprawdę dobrej jakości biorąc pod uwagę iż jest to aprarat w telefonie. . Aparat Nokia N8 sprawdzi się doskonale jako aparat na wakacje, nic innego nie musimy zabierać.  Aparat w tym telefonie jest naprawdę bardzo dobry. Warto dodać iż mimo 12mpx  kompresja zrobionych zdjęc jest na tyle duża, iż pliki ze zdjeciami powiększone na ekranie monitora komputerowego będą miały widoczne piksele, aczkolwiek przy normalnmym ich oglądaniu czy też pużniejszym ich wydrukowaniu zadowolą swoją jakością nawet bardziej wymagających.

 

Galaxy S2 zdjęcia robione przez ten telefon są naprawdę dobrej jakości, jednakże w tej kategorii zajmuje drugie miejsce, ponieważ moim zdaniem zdjęcia z  Nokii N8 są nieco lepszej jakości. To już prawie mały aparat fotograficzny z dołączoną możliwością dzwonienia.  Dobrej jakości optyczny zoom dający nam 4x- krotne przybliżenie , działała naprawde pewnie i szybko przy robieniu  pojedynczych zdjęc jak i przy nagryuwaniu  filmów co jest dużym plusem na korzyść N8.

 

Podsumowując:

Jest to naprawdę wspaniały telefon ,mający wręcz nieporównywalną do innych telefonów jakość dźwięku do tego, dobra  antena gsm łapiąca mocy sygnał , a oprócz tego szybko łapiący fix-a moduł GPS.  Świetny telefon z ciekawym wygląśdem, posiadający wysokiej jakości aprat fotograficzny, którego mogła by pozazdrościć mu nie jedna cyfrówka  – zadowoli zarówno tych którzy poszukują zaledwie podstawowej funkcjonalności bez „wodotrysków”-  czyli organizer,dostęp do poczty, możliwość skorzystania z internetu. Powinien zadowlolić także nieco bardziej wymagających, którzy szukają telefonu multimedjalnego z bardzo dobrym aparatem, możliwością nagrywania w hd.