rodzaje baterii

Baterie Podłączenie

W większości urządzeń a także w telefonach komórkowych, baterie bądź ogniwa w bateriach zależnie od zapotrzebowania energetycznego muszą dostarczyć odpowiednie napięcie oraz natężenie prądu, tak więc muszą być odpowiednio ustawione żeby zapewnić prawidłowe parametry. Najprościej oraz najbardziej przystępnym przykładem będą zwykłe baterie stosowane w większości urządzeń. W zależności od podłączenia czy jest ono równolegle czy też szeregowo uzyskujemy zwiększenie prądu bądź jego natężenia.

 

rodzaje baterii

 

Podłączenie Baterii

Powyżej jest przykład podłączenia baterii w szereg oraz równolegle, przedstawienie graficzne powinno pomóc lepiej zrozumieć zależność, między rodzajem podłączenia a zwiększeniem napięcia bądź natężenia prądu.

 

Na grafice powyżej widzimy baterie, przyjmijmy że każda z baterii ma napięcie 1.5 V oraz prąd 1100 mAh. Tak więc jeżeli baterie są ułożone równolegle tak jak na przykładzie nr. 1 napięcie pozostaje bez zmian i wynosi 1.5 V natomiast natężenie prądu wzrasta proporcjonalnie do ilości zastosowanych baterii tak więc 1100 x 4 = 4400 mAh .

 

Połączenie równoległe akumulatorów

Natomiast na rysunku nr. 2 zastosowano połączenie równoległe dzięki czemu osiągamy wzrost napięcia do 6V natomiast natężenie prądu pozostaje taki sam.

Co to jest bateria – akumulator?
Akumulatory są to pojemniki z substancjami chemicznymi np. lit i kadm czy też nikiel oraz wodór które zbierają energię elektryczną i gromadzą ją w formie chemicznej (energii chemicznej), a następnie oddają ją jako energię

elektryczną.

Czym akumulatory różnią się od zwykłej baterii?

Baterie jednorazowych które możemy kupić w większości sklepów np. paluszki alkaliczne typu AAA w odróżnieniu od akumulatorów typu AAA różnią się tym że po rozładowaniu zwykłych baterii nie możemy naładować ich ponownie, ponieważ nie pozwala nam na to ich budowa, natomiast akumulatorki możemy ponownie naładować nawet setki razy.

Akumulatorki są przyjazne dla środowiska a co najistotniejsze przy dłuższym użytkowaniu znacznie bardziej opłacalne niż zwykłe baterie. Zakup akumulatorów wiąże się jednak z większymi nakładami finansowymi chodź z drugiej strony kupujemy je raz i będziemy mogli ładować setki razy, dzięki czemu nie będziemy musieli za każdym razem kupować nowych baterii.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa