ASUS Eee Pad Slider
Firma Asus swojego czasu liter w produkcji laptopów, próbuje zdobyć rynek tym razem tabletów i wprowadziła do swojej oferty coś, co możemy przypisać pomiędzy prawdziwym tabletem a notebookiem. Krótko mówiąc połączyła zalety obydwu sprzętów. O czym mowa …?
INFORMACJE OGÓLNE O TABLECIE
Model Asus SL101 ma naprawdę przyzwoite parametry identyczne z modelem Transformer. Dane które udostępnił nam producent pozwolą nam się temu nieco lepiej przyjrzeć aczkolwiek sam wygląd już jest ciekawy, ponieważ zaciera różnice między lapotem choćby którymś z serii Timeline firmy Acer, tak więc czy to już nie jest czasem laptop z systemem Android?
PIERWSZE WRAŻENIA
Pierwsze na co zwrócimy uwagę po rozpoczęciu użytkowania tabletu to jego waga . Urządzenie waży zaledwie kilogram a dokładnie 886g natomiast ze stacją dokującą jego waga wzrasta do 1.3 kg i da się to odczuć. Zwrócić uwagę należy także na grubość tabletu , która wynosi nieco ponad 17mm. Tablet posiada wyświetlacz w rozmiarze 10,1″ cala co jest przyzwoitym wynikiem jak na tego typu urządzenie, dodatkowo bez obawy możemy złapać za aktywną część ekranu i nic nie powinno się uszkodzić. Powyżej matrycy znajduje się kamera o rozdzielczości 2Mpix , tuż obok jest czujnik oświetlenia (natężenia światła). Konstrukcja tabletu została wykonana z aluminium, a także tworzywa sztucznego .
Panel z tyłu jest podzielony na dwie części, jedna jest wykonana z tworzywa matowego o kolorze białym ( w rogach znajdują się gumowe stopki) , a dolna jest wykonana z aluminium o kolorze satyny. Ktoś by pomyślał , że część w kolorze satynowym to panel pod którym znajduje bateria, otóż nie… Obydwie części są podzielone paskiem wykonanym z aluminium , w które są wtopione gumowe stopki. W górnej części panelu znajduje się aparat o rozdzielczości 5 Mpix .
Każdy kto dokładnie się przyjrzy Slider’owi, pomyślałby , że coś co przypomina siateczkę to cos pod czym znajdują się zazwyczaj głośnik. W tym modelu to tylko taki dodatek do ładnego wyglądu tabletu i nie doszukamy się tam głośników.
Zatem, gdzie znajdują się głośniki … ?
W górnej częsci urządzenia znajduje się :
• wejście – złącze na ładowarkę
• port mini HDMI.
Po lewej stronie jest:
• Przycisk resetu tabletu (znajduje się w zgłębieniu aby uniknąć przypadkowego resetowania) ,
• Wyłącznik, który nie służy jedynie do wyłączania ,a także do usypiania bądź wybudzenia tabletu
• Przycisk do regulowania głośności,
• Wejście na kartę micro SD.
Po prawej stronie na krawędzi znajduje się :
• Gniazdo słuchawkowe audio 3,5 mm
• Wejście – port USB
Użytkownicy jako duży plus w tablecie wymieniają, wejście USB, które daje nam duże możliwości jego wykorzystania np tablet Slider dobrze współpracuje z myszkami bezprzewodowymi .
Uwagę przyciąga także mechanizm, który pozwala prze konwertować tablet w notebooka. Może nam się wydawać że tablet wtedy jest jakby mało stabilny, ale kiedy zastosujemy metalowy wspornik i dwa metalowe zaczepy wszystko jest bardzo dobrze usztywnione. Nie musimy się zatem martwić , że tablet może nam się przypadkowo złożyć w trakcie użytkowania i uszkodzić. Przy złapaniu ręką rozłożonego tabletu za jego krawędź klawiatury nie musimy się także martwić o skrzywienie jakiej kolwiek części czy spowodowanie luzów w mechanizmie usztywniania, ponieważ projektanci pomyśleli i o tym dlatego tablet jest świetnie zabezpieczony przed tego typu uszkodzeniami. Minusem jest to, że przy otwieraniu sprzętu musimy użyć siły , co niektóre osoby uznają za minus.
Kiedy rozsuniemy tablet, ujrzymy klawiaturę, która jest bardzo wygodna i komfortowa oraz daje pełną satysfakcję z jej używania. Klawisze posiadają krótki ale dobrze wyczuwalny skok, sam układ przycisków jest praktycznie taki sam jak w klawiaturze ze stacji dokującej Transformera. Od razu rzuca nam się w oczy, że w asusie brakuje Touchpada, na szczęście możemy podłączyć myszkę do portu usb. Możemy przypuszczać, że wynikło to z faktu, iż kiedy ekran opiera się o klawiaturę w stanie złożonym , zajmuje sporą część jej powierzchni. Mamy tu zatem klawiaturę i czuły ekran dotykowy. Z tyłu, kiedy tablet jest rozsunięty możemy dostrzec małą kratkę wentylacyjną . I to właśnie tu znajdują się głośniki, które emitują dźwięk na wysokim poziomie. Kiedy zamykamy tablet, dźwięk zostaje niestety znacznie przytłumiony ale ta sytuacja powinna być zrozumiała.
Wyświetlacz, który został zastosowany w tablecie to posiada znakomite nasycenie kolorów ,bardzo dobra jasność , ostrość obrazu co w połączeniu z 10-cioma calami robi dobre wrażenie po części także dzięki zastosowanemu układowi graficznemu NVidia Tegra 2. Bez żadnych zastrzeżeń działa także dotyk w tablecie.
Specyfikacja Tabletu Asus:
System: Android
Wyświetlacz: 10.1″, 800 x 1280 px
Procesor: 1.2GHz Dual Core Tegra 2
Grafika: Układ NVidia Tegra 2
Aparat: 5 MPX Video: 720p
Wymiary: 273 x 180 x 17.7 mm
Bateria użyta w tablecie: 5000 mAh
Waga: 886 g
MULTIMEDIA i SYSTEM
Tablet Asus został wyposażony w system Android w wersji 3.1, w którym znajdziemy między innymi odtwarzacz muzyki, który znakomicie radzi sobie z obsługą większości dostępnych formatów. Nawet typ pliku flac, dla pasjonatów muzyki w bardzo dobrej jakości nie jest przeszkodą. Wadą odtwarzacza jest to, że nie posiada on oprócz podstawowych funkcji regulacji barwy dźwięku kreatora graficznego, który pozwoliłby dostosować jakość dźwięku do osobistych upodobań . Oglądanie filmów – Czasami jednak potrafi nas zaskoczyć i to niestety niemile. Jeśli postępujemy wg nam znanego schematu dane formaty raz odtwarza , po to żeby kolejnym razem wyświetlić komunikat o błędzie bądź odtworzyć film bez dźwięku, aczkolwiek jest to prawdopodobnie fina softu niż sprzętu
Mimo tego , że mamy bezpośrednio dostęp do różnych portali społecznościowych typu Facebook czy YouTube, mamy także czytnik prasy i dostęp do NVIDIA Tegra Gaming Zone. Nawigacja w tablecie bardzo dobrze radzi sobie z doprowadzeniem nas do wskazanego miejsca przeznaczenia, dzięku czemu nie mamy żadnych zastrzeżeń do modułu GPS.
APARAT
Nie możemy liczyć na to, że zdjęcia wykonane aparatem jaki został zainstalowany w Sliderze będą super jakości i będziemy mogli je porównywać do tych z lustrzanek czy aparatów kompaktowych . Pomimo 5Mpx nie jest to aparat do robienia zdjęć dla pasjonatów… on ma po prostu robić zdjęcia. Robienie zdjęć w słabo oświetlonych miejscach i sztucznym świetle wyjdą nieco sztuczne i ziarniste aczkolwiek należy traktować aparat w tablecie jako dodatek.
PODSUMOWANIE
Kolejny raz Asus powielił swój błąd i nie wbudował modemu 3G, który w czasach w których operatorzy sieci gsm oferują tani mobilny internet jest już raczej standardem. Dla wielu użytkowników jest to decydującym czynnikiem w wybieraniu Tabletu aczkolwiek z drugiej strony mamy złącze USB dzięki czemu możemy wykorzystać zewnętrzny modem 3G . Jest to na tyle ważne, jak na naszą szarą rzeczywistość , aby łatwo (tanio) nabyć tablet trzeba podpisać kontakt z operatorem sieci komórkowej . Tablet, który nie posiada modemu 3G tak jak Slider, nie znalazł się i nie znajdzie w ofercie większości operatorów. Z tego powodu też Asus traci wielu klientów, którzy mogliby kupić model Slidera. Urządzenie , które zakupujemy jest zdecydowanie dobre i nie można mu zbyt wiele zarzucić co jest dużym plusem. Mimo kilku niedociągnięć Tablet przyciąga uwagę. Zatem, lepiej kupić tablet z klawiaturą czy ze stacją na klawiaturę trudno powiedzieć jest to raczej indywidualna sprawa. Patrząc jednak bardziej obiektywnie, jeśli myślimy o SL101 jak o notebooku, staje się dla nas świetną alternatywą dla licznych modeli komputerów przenośnych, które znajdują się w sprzedaży.
Należy także wziąć pod uwagę przy zakupie tego typu Tabletu do czego tak naprawdę będziemy go wykorzystywali, ponieważ tego typu tablety z rozsuwaną klawiaturą o wielkości prawie 30 cm są na granicy połaczenia laptopa i tabletu z systemem android. Z drugiej strony można zakupić laptopy w podobnej wadze i rozmiarze z systemem Windows, który oferuje znacznie więcej możliwości, dlatego czy warto przekraczaj granice wielkości wyświetlacza w tabletach i wyposażać je w klawiaturę?