Wybór Kamery IP
Wybór odpowiedniej Kamery IP
W celu osiągnięcia maksymalnych korzyści jak i wydajności pracy kamery ip, należy taką kamerę odpowiednio przystosować do pracy czyli wybrać odpowiednie parametry techniczne.
Podczas wyboru kamery sieciowej IP podobnie jak ma to miejsce w standardowych analogowych kamerach cctv należy kierować się przede wszystkim kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór parametrów technicznych kamery, oraz na optymalizację ustawień co ma bezpośredni wpływ na osiągnięcia obrazu o wysokich parametrach jakości widzianego obrazu.
Rodzaje kamer IP (sieciowych)
Kamery ip wifi
Kamery sieciowe IP zazwyczaj dostępne są w kilkunastu rodzajach (wersjach), co pozwala użytkownikowi na ich jak najlepsze dostosowanie do różnych warunków jak i potrzeb. Tego typu kamery tak samo jak zwykłe kamery analogowe, które to dostępne są w różnych rodzajach oraz o różnych parametrach.
Stałe kamery IP ? są to kamery z tak zwanym stałą obudową jak i stałym obiektywem, które są z kolei odpowiednikiem zwyczajnych kamer przemysłowych, często używanych w sklepach, galeriach handlowych. Otóż Zazwyczaj stałe kamery IP mają swoje zastosowanie w miejscach, w których są instalowane w bardzo widocznych dla „podglądanych” osób miejscach. Stała konstrukcja tych kamer – (budowa) sprawia, iż kamera, oraz kierunek obserwacji danego miejsca jest dość dobrze widziany. Dodatkowo ich sporą zaletą grupy jest możliwość używania różnego rodzaju wymiennych obiektywów między innymi typu C-CS, sprawia że mamy optymalne przystosowanie urządzenia (kamery ip) do miejsca w którym będzie zainstalowane co natomiast przełoży się na jakość nagrywanego obrazu
.
Stałe kopułowe kamery IP (dome) -zwane są często mini-kopułkami są to kamery, które mają tzw. półkulistą obudowę. Zaletą takich kamer są możliwości naprawdę łatwego dostosowania kierunku obserwacji, nagrywania. Kopułkowe kamery IP charakteryzują się dużą dyskrecją podczas prowadzenia obserwacji, między innymi dzięki zastosowaniu obudowy obiektywu, która zazwyczaj jest przyciemniona i znacznie utrudnia rozpoznanie kierunku prowadzonych obserwaji.
Obrotowe kamery IP PTZ (Pan Tilt Zoom) ? Są to wysokiej klasy kamery, które dają możliwość przesunięcia, a także obrót w poziomie i pionie obrazu oraz pozwalają na zbliżenia zoom. Obraz z takiej kamery może być przybliżany automatycznie jak i ręcznie bądź zależnie od zdefiniowanych parametrów/ Ustawień. Obrotowe kamery sieciowe PTZ wykorzystuje się zazwyczaj w miejscach gdzie obserwuje się pojedyncze obiekty z dużą precyzją i dokładnością, oraz w miejscach gdzie występuje duże natężenie ruchu między innymi monitoring sklepów – sieci handlowych bądź większych imprez masowych. Duża liczba dostępnych na rynku kamer obrotowych typu PTZ nie daje możliwości wykonania pełnego obrotu 360 stopni zazwyczaj jest to 180 stopni.. Kamery obrotowe mają zazwyczaj wysokiej klasy zoom optyczny od 10x do 30x co znacznie zwiększa możliwości tego typu kamer.
Kamery ip zewnętrzne
Szybkoobrotowe Kamery IP (speed dome) ? tak samo jak wyżej opisywane kamery typu „kopułkowe” są wręcz idealnym rozwiązaniem do monitoringu w dyskretnych miejscach, ponieważ konstrukcja tych kamer uniemożliwia spostrzeżenie aktualnego kierunku w którym prowadzimy obserwacje. Szybkoobrotowe kamery IP w odróżnieniu od obrotowych kamer PTZ dają nam znacznie większe możliwości pełnego, płynnego obrotu w zakresie do 360 stopni. Kamery te są odporne na wszelkie próby niszczenia – uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo dobrze sprawdzają się w pracy w wymiarze 24h na dobę. Dodatkowo mają szereg przydatnych funkcji, które możemy programować dowolnie np. 10 (presetów) czyli, że jedna kamera może swoim podglądem objąć taki obszar, co stałych 10 kamer. Posiadają Zoom optyczny najczęściej w zakresie od 15x do 35x.
Sieciowe kamery PTZ pozbawione części mechanicznych ? Tej klasy urządzenia zazwyczaj mają megapikselowe (1 mpx) przetworniki obrazu, dlatego są w stanie objąć swoim zasięgiem obszar od 100 do pełnego obrotu o 360 stopni. Operator monitoringu – kamery może dowolnie sterować obrotem kamery w pionie jak i poziomie oraz przybliżać interesują część obrazu. Niewątpliwie podstawową zaletą tych kamer (PTZ) jest brak jakichkolwiek części mechanicznych, co natomiast ogranicza ryzyko wystąpienia awarii.
Każda z wyżej opisanych kamer IP dodatkowo występuje zazwyczaj w kilku różnych wersjach, co niestety jeszcze bardziej utrudnia wybór ale jednocześnie zwiększa możliwości instalacyjne. Do najczęściej używanych wersji w/w można zaliczyć:
Wandalo-odporne ? już z nazwy możemy wywnioskować że są to kamery, których konstrukcja (obudowa) została stworzona z myślą o różnego typu próbach uszkodzenia – zniszczenia, dlatego tego typu kamery są produkowane z bardzo odpornych materiałów na uszkodzenia.
Odporne na warunki atmosferyczne ? Urządzenia / Kamery takie mają obudowy, które dają możliwość bezawaryjnej pracy w dość ciężkich warunkach atmosferycznych. Obudowy te są odporne na duże nasłonecznienie, zakurzenia, wilgotność, itp.
Kamery Do pracy ciągłej (Dzień/Noc) ? tego typu kamery te pozwalają na obserwację w trybie 24h czyli całodobowym. Zazwyczaj w warunkach dobrego oświetlenia czyli zazwyczaj w dzień, rejestrują obraz w trybie kolorowym, natomiast w nocy kiedy poziom światła spadnie poniżej określonej wcześniej wartości, kamer automatycznie przejdzie w tryb pracy czarno biały (monochromatyczny), który poprawia nadzór podczas pracy w nocy.
Montaż kamery wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz
Jeżeli kamera IP ma pracować w na zewnątrz musi zostać przystosowana do warunków pracy czyli, musi mieć odpowiednią obudowę, jest to jeden z ważniejszych aspektów o ile kamera będzie pracować na zewnątrz, zapewni ona ochronę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, i pozwoli na bezawaryjną pracę. Natomiast jeżeli kamera IP jest narażona na różne uszkodzenia mechaniczne np. po przez atak wandali, wtedy konieczne jest zastosowanie obudowy tzw. wandalo-odporej.
Konfiguracja kamery ip
Kamery ip wewnętrzne – Najważniejsze dostępne warianty kamer do pomieszczeń: monitoring przemysłowy
– Kamera ip box w obudowie bez obiektywu ? pozwala na używanie dowolnego obiektywu odpowiednio dobranego do panujących warunków oświetlenia oraz mają zaawansowane, profesjonalne funkcje regulowania ostrości obrazu, bardzo często najnowsze kamery tego typu mają zazwyczaj przetworniki obrazu ok. 1Mpx, dzięki czemu mogą nagrywać obrazy o wysokiej jakości a dodatkowo nie tracą ostrości np podczas zbliżeń np. zbliżenia na twarz sprawcy kradzieży bądź na mniej wyraźne nawet tablice rejestracyjne jakiegoś pojazdu, który chcielibyśmy zidentyfikować, kamery takie stosuje się także w obudowach odpornych na warunki atmosferyczne, przez są służą jako kamery zewnętrzne.
– kamery ip kopułkowe (wandalo-odporne),
– kamery ip obrotowe PTZ (zdalnie sterowane)
– kamery ip bezprzewodowe WiFi (kamery wireless)
Tanie kamery ip bezprzewodowe wifi są jednymi z częściej stosowanych kamer do zastosowań w pomieszczeniach, dlatego ich największym plusem jest możliwość nawiązania połączenia z siecią internetową, a co za tym idzie podgląd obrazu z dowolnego miejsca w czasie rzeczywistym ? jedyne co będzie niezbędne to dostęp do internetu, dodatkowo bardzo ciekawą funkcją w ostatnim czasie staje się możliwość podglądu nagrywanego obrazu na urządzeniach przenośnych typu: telefon komórkowy.
Podstawowe zasady poprawnej instalacji kamery IP
W celu dostarczenia kamerze najbardziej odpowiednich warunków podczas pracy a co za tym idzie dostarczeniu nam najwyższej jakości obrazu, konieczne jest zastosowanie się do kilku całkiem prostych zasad instalacji kamery. Skupmy się na najistotniejszych aspektach, warto brać pod uwagę podczas instalacji kamer IP.
Stosować silne oświetlenie ? zazwyczaj główną a zarazem podstawową przyczyną niskiego poziomu jakości obrazu jest niewystarczające oświetlenie. Dlatego jeżeli do przetwornika kamery przedostaje się zbyt mała ilość światła obraz ten staje się delikatnie rozmyty, natomiast kolory mogą być matowe co może być przyczyną obniżona ilości szczegółów w nagrywanym obrazie. Dlatego Kolorowe kamery IP o wysokiej jakości obrazie mogą dobrze przetwarzać obraz na poziomie 1Lx (parametr jasności), jednak niestety taki obraz nie będzie najwyższej jakości, wręcz czasem nagrany obraz może być niezadowalający. Dlatego nawet jeśli jakaś kamera IP wyróżnia się wysoką specyfiką na niski poziom oświetlenia dla trybu kolorowego, dlatego warto pamiętać o dostosowaniu jakiegoś dodatkowego źródła światła np przez zastosowanie o lamp podczerwieni. Kamery IP wifi z przetwornikami typu CMOS muszą mieć zapewnione większe ilości światła do pracy niż zwykłe kamery oparte na przetwornikach obrazu typu CCD.
Unikać oświetlenia z tyłu ? Gdyż obraz oświetlony w ten sposób może zostać prześwietlony i stracić bardzo dużą ilość szczegółów. Dodatkowo, w przypadku dość mocnego oświetlenia od tyłu, pierwszoplanowe obiekty na obrazie będą zaciemnione, co nie pozwala na ich dobre rozpoznanie.
Zmniejszyć kontrast ? zazwyczaj każda kamera ustawia sobie czas ekspozycji w taki sposób, żeby uzyskać średni poziom jasności obrazu, to w praktyce dość często nie pozwala nam na wyświetlenie prawidłowo obserwowanego obrazu. Często objawia się to tym, że obiekt np: stojący przed białą ścianą okazuje się być zbyt ciemny. Jednym ze skuteczniejszych sposobów rozwiązywania tego problemu jest zamiana białego tła i zastąpienie go kolorem szarym.
Zalecenia / Wskazówki odnośnie montażu kamery IP w środowisku zewnętrznym
Kamery zewnątrz budynków poddawane są nieustannemu działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, wilgoć itp. ale także zmagają się z większymi oraz bardziej dynamicznymi, ciągłymi znami oświetlenia.
Obiektywy ? kamery ip przeznaczone do pracy w warunkach zewnętrznych warto wyposażyć w obiektyw z przysłoną automatyczną, wyłącznie takie rozwiązanie zapewni nam stałą ilość światła oraz zapewni dobrej jakości obraz.
Bezpośrednie nasłonecznienie ? Bezwzględnie należy unikać nasłonecznienia kamery. Ponieważ zbyt intensywne nasłonecznienie może doprowadzić do nagruwania niskiej jakoiści obrazu, czasem wręcz bezużytecznego obrazu jeżeli chodzi o jakość, ale dodatkowo w skrajnych przypadkach jest możliwe trwałe uszkodzenie filtru kolorów w elementach obrazotwórczych kamery.
Oświetlenie ? w systemach monitoringu ciągłego, dość często zachodzi potrzeba zastosowania dodatkowych źródeł oświetlenia. Ważne jest aby takie oświetlenie było rozmieszczone tak, aby nie powstawały niepotrzebne refleksy – odbicia światła. Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie reflektorów podczerwieni (oświetlenie typu IR) stosuje się je wyłącznie w przypadku kamer dzień/noc lub w kamerach czarno białych