Recenzja Nokia C5-03
Nokia C5-03 to kolejne urządzenie z serii dotykowych smartfonów fińskiego producenta. Jej wymiary to 105,80 x 51,00 x 13,80 mm, a waga zamyka się w 93 g. Stylistycznie nawiązuje do wersji C6. Jest poręczna, zgrabna i wygodna w użyciu.
Model C5-03 posiada Wyświetlacz o przekątnej 3,2 cala o gęstości pixeli na poziomie ~229 ppi oraz Oporowy Digitizer (ekran dotykowy) , który precyzyjnie i szybko reaguje na dotyk. Rozdzielczość wyświetlanego obrazu wynosi 640×360 pikseli co w zupełności wystarcza do korzystania z wyszukiwarki internetowej, przeglądania stron www i obrazów i filmów, nie tylko pod względem natężenia kolorów jak i kontrastu. Wyświetla 16 mln kolorów. Choć kąty patrzenia na ekran lcd mogłyby być większe, a jakość obrazu przy świetle słonecznym wyższa, to Nokia C5-03 w pełni spełnia wymagania nawet bardzo wymagających użytkowników.
Nokia C5-03 zawiera wysokiej jakości, odporną na drobne uszkodzenia obudowę, a wszystkie elementy są precyzyjnie wykończone. Zdjęcie tylnej klapki wymaga podważenia jej z dwóch stron, co eliminuje jej ewentualne otworzenie się w niepożądanych sytuacjach takich jak np. upuszczenie telefonu, co w wielu przypadkach powoduje również wypadanie baterii. W przypadku Nokii C5-03 możemy mieć pewność, że takie sytuacje nie będą miały miejsca. Górna krawędź telefonu zawiera gniazdo mini-jack 3,5 mm i portu mini-USB.
Dwa przyciski rozpoczynania i kończenia rozmów oraz klawisz menu z wbudowaną diodą powiadomień. Nokia C5-03 ukrywa w sobie procesor ARM 1136JF-S o częstotliwości taktowania 600 MHz oraz tylko 128 MB pamięci RAM i pamięć wewnętrzną 40 MB rozszerzalną za pomocą kart microSD do 16 GB. Zastosowany w smartfonie C5-03 hardware w połączeniu z systemem Symbian OS S60 5th Edition zaowocował bardzo płynną jego pracą.
Urządzenie wspiera transmisję danych za pomocą sieci 3G oraz EDGE/GPRS, HSDPA do 10,2 Mb/s, HSUPA do 2,0 Mb/s oraz Wi-Fi b/g, oraz Bluetooth 2.1 + ERD. Nokia C5-03 odtwarza pliki muzyczne w kilku formatach między innymi mp3, AAC, eAAC, eAAC+ i WMA. W aplikacjach można odnaleźć Shazam służący do rozpoznawania utworów.
Aparat o matrycy 5 Mpx idealnie sprawdza się na zewnątrz i dobrze oświetlonych pomieszczeniach, niestety przy gorszym oświetleniu daje o sobie znać brak wbudowanej lampy LED. Zdjęcia możemy robić w maksymalnej rozdzielczości na poziomie 2592×1944 nawet przy dość dużej rozdzielczości, wykonywane zdjęcia są szybko zapisywane na kartę. Nagrywanie filmów odbywa się w jakości VGA przy 15 klatkach na sekundę. Filmy nagrane przy naturalnym oświetleniu zasługują na wyróżnienie na tle konkurencyjnych modeli.
Obecnie żaden smartfon nie może obyć się bez nawigacji, zastosowany w modelu C5-03 moduł GPS z A-GPS wraz z darmową aplikacją OVI Mapy 3.0 swoją przejrzystością i szybkością działania doskonale sprawdza się na każdej trasie. Podczas włączania GPS-u telefon szybko łapie tzw fix-a i dość dokładnie oblicza aktualną pozycję Bateria Li-Ion o wydawałoby się niskiej pojemności 1000 mAh według danych producenta wystarcza na 11,5 godziny rozmów oraz na ok. 25 dni czuwania. Testy wykazały, że przy standardowym użytkowaniu telefonu ładowanie akumulatora konieczne jest co 3 dni.
Według naszej opinii Nokia C5-03 zasługuje na uznanie i zainteresowanie nawet największych sceptyków telefonów komórkowych. Choć nie zabrakło także negatywnych komentarzy iż jest to kopia modelu nokia 5800 z nieco odświeżonym designem. Wśród aplikacji mamy QuickOffice dzięki której możemy otwierać na telefonie pliki biurowe typu Microsoft Office bądz Excel. Jak na telefon średniej klasy oferuje nam naprawdę wiele możliwości, co prawda zamiast digitizera oporowego mógł zostać użyty ekran pojemnościowy aczkolwiek to zapewne podniosło by cenę końcową telefonu.
Spoko telefon z niskiej półki, zauważyliśmy dziwne oznaczanie telefonów przez nokie ? Nokia c5-04 albo c6-03 strasznie mylące te oznaczenia przy takiej ilości modeli
ogólnie telefon jest całkiem fajny, ale szału nie ma raczej nic nowego nie wnosi. w sumie z założenia ma to być tani smartfon i taki jest dlatego nie ma co się spodziewać super parametrów i niewiadomo jakich dodatków