Kiedy warto przenieść stronę na inny hosting?

Korzystasz z serwera danej firmy już dłuższy czas, ale przestaje on spełniać twoje oczekiwania? Nie jesteś zadowolony z jego działania? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przenieść swoją stronę do innej marki hostingowej. Sprawdź, w jakich przypadkach powinieneś brać pod uwagę taką możliwość oraz jak wygląda proces przenoszenia strony do innego dostawcy takich usług.

Hosting nie spełnia oczekiwań

Usługi hostingowe, tak jak każde inne, z czasem mogą z różnych powodów tracić na jakości. Choć początkowo firma może działać rzetelnie, to z czasem działanie jej serwerów może się stać dalekie od oczekiwań. Problemy mogą się również wiązać z suportem, panelem administracyjnym i wieloma innymi elementami tej usługi. Co powinno cię skłonić do zmiany hostingu na inny?

  • Opłata za korzystanie z zewnętrznych domen – choć może się to wydawać dla ciebie zaskakujące, w dalszym ciągu istnieją firmy, które pobierają opłaty za to, że na twój hosting w tej firmie będzie kierować domena zarejestrowana w innej. Co więcej, taka opłata może nawet przekraczać koszt przedłużenia domeny o rok. Jeśli twoja firma hostingowa wprowadzi taki dodatkowy koszt dla klientów, a swoje domeny masz zarejestrowane w zewnętrznych firmach, to weź pod uwagę zmianę usługodawcy.
  • Zdecydowane podniesienie cen – oczywiście nie zawsze cena jest najważniejsza. Jeśli jesteś zadowolony z usługi, to nawet znaczna podwyżka nie musi być powodem do przenosin, szczególnie że przeniesienie wszystkich stron wymaga poświęcenia wiele czasu. W przypadku, gdy jednak nie jesteś usatysfakcjonowany poziomem usługi hostingowej, a została podniesiona jej cena, otrzymujesz doskonały argument za jej zmianą.
  • Problemy z transferem domen – w sieci znaleźć możesz informacje o wielu firmach, które komplikują swoim klientom operacje transferu domeny do innego operatora do tego stopnia, że ci z nich rezygnują. Jeśli twoja firma nie chce ci wydać kodów authinfo, niezbędnych do transferu, to sprawę warto zgłosić do odpowiedniej instytucji, np. do NASK-u w przypadku domen .pl. Oczywiście nie warto korzystać z usług takiej firmy hostingowej.
  • Problemy z BOK-iem – biuro obsługi klienta powinno reagować jak najszybciej i sprawnie udzielać pomocy. Jeśli czekasz na odpowiedź przez kilka dni, a w tym czasie twój serwis nie działa w wyniku błędu serwera, to najlepszym możliwym wyborem jest przeniesienie hostingu. To samo powinieneś zrobić, jeśli mimo działania numeru kontaktowego do BOK-u telefon nie jest odbierany przez konsultantów.
  • Niski uptime – nieprzerwany czas pracy serwera jest ważnym wyznacznikiem jakości działania usługi serwerowej. Dobry serwer powinien mieć uptime powyżej 99, a najlepiej 99,9 proc. Jeśli zauważasz, że twoje usługi są coraz częściej niedostępne, a zgłaszanie tego faktu do administracji nie przynosi efektów, to zmień dostawcę usługi.
  • Zmiana parametrów usługi – miałeś nieograniczony transfer, a wprowadzone zostało poważne ograniczenie? Zmniejszone zostało maksymalne obciążenie procesora, pamięci RAM czy maksymalna liczba zapytań do bazy danych, jakie mogą generować twoje usługi? Przemyśl zmianę serwera. Oczywiście to nie musi oznaczać, że przenosiny są koniecznością. Jeśli jesteś zadowolony z serwera, a parametry pozostaną wystarczające, to nie ma powodów do przenosin.
  • Hosting nie jest rozwijany – technologie wciąż się zmieniają, a hosting w dalszym ciągu nie oferuje PHP 7? Nie są wprowadzane rozwiązania, których potrzebujesz do rozwijania twojego serwisu? Zapytaj o to administratora. Jeśli nie możesz liczyć na zmiany, to najwyższy czas na przeniesienie hostingu tam, gdzie otrzymasz dostęp do interesujących cię technologii.

Przeniesienie hostingu

Zmiana usługi serwerowej to krok, który dla większości webmasterów jest ostatecznością, gdyż wymaga poświęcenia wiele czasu. Własna domena i rozwój strony powinny mieć jednak kluczowe znaczenie. Jeśli nie widzisz do tego warunków na serwerze aktualnej firmy, to oznacza, że nadszedł czas na zmiany.