Najlepszy smartfon do robienia zdjęć? Na co zwracać uwagę?

Smartfony to dzisiaj kompleksowe, wielozadaniowe kombajny, bez których ciężko sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie. Poza tradycyjnymi zastosowaniami, jak wykonywanie połączeń telefonicznych czy pisanie wiadomości, powinny robić świetne zdjęcia. Sentencja, że “obraz zastępuje tysiąc słów” jest dzisiaj naprawdę aktualna, więc każdy, kto kupuje ten sprzęt, chce mieć pewność, że wbudowany aparat będzie faktycznie najlepszy. Na co więc zwracać uwagę, żeby tak było?

Pamiętajmy, że aparat w smartfonie nigdy nie zastąpi profesjonalnej lustrzanki (to nie te progi), ale jednocześnie musi cechować się pewną jakością, taką choćby jak średniej klasy kompakt. Ważna zasada: choć producenci smartfonów będą prześcigać się w przedstawianiu fantastycznych walorów swoich modeli, pokazywać wyższość nad innymi, to zawsze liczą się dwie najważniejsze cechy, na które koniecznie musimy zwracać uwagę, jeśli chcemy wybrać odpowiedni sprzęt.

Po pierwsze: wielkość matrycy

Zasada jest prosta, czyli im większa, tym lepiej. Taka matryca umożliwia dokładniejsze odwzorowanie obrazu w postaci sygnału cyfrowego. Nowoczesne telefony mają matryce o wielkości dochodzącej do 1/3 cala, zapewnia to uzyskanie dość dobrej jakości zdjęcia, podobnej do tej, jaką można uzyskać, korzystając ze standardowego kompaktu.

Może cię zainteresować temat: TomTom Go 500 test

Jasne jak słońce

Po drugie, zwracajmy koniecznie uwagę na jasność obiektywu, a jest ona wyrażona przez oznaczenie f. Tutaj zasada jest podobna jak w poprzednim przykładzie, czyli im więcej, tym lepiej, im mniej, tym gorzej, a konkretnie – do obiektywu w takiej sytuacji dociera zbyt mała ilość światła. Może się wydawać, że nie jest to wielkim problemem, bo aparat nadrobi to choćby wydłużeniem czasu ekspozycji. Niemniej, w zdjęciach wykonywanych nocą tych braków nie uda się nadrobić, a więc zdjęcia wyjdą nieczyste, poruszone, słabej jakości.

A czy oprogramowanie jest równie ważne?

Trzeba uczciwie przyznać, że raczej nie. Obecnie smartfony w tym zakresie mają dość słabe możliwości. Dostępne (także darmowe) oprogramowanie trochę pomaga, gdyż można dzięki temu na przykład zredukować efekt czerwonych oczu czy poprawić ostrość zdjęcia, jednakże nie jest to argument, który będzie decydował o wyborze smartfona przeznaczonego do zdjęć. Nie zwracajmy więc na to uwagi, ważniejsze są kwestie, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Jak widać, wybór smartfona z dobrym aparatem fotograficznym nie musi być wielką filozofią. Warto zawsze pamiętać o wielkości matrycy i jasności obiektywu, bo to zapewnia, że dokonany wybór będzie bliski ideału. Smartfony z solidnym aparatem są oferowane przez praktycznie każdą firmę, więc mamy dużo możliwości, by wybrać markę, którą cenimy i z którą mamy dobre wspomnienia.